Mieszkanie w zabytkowej kamienicy, z miejscem parkingowym - dla miłośników cegły, starych parkietów i pięknych wykuszów.
To przestronne 3-pokojowe mieszkanie zlokalizowane jest na pierszym piętrze kameralnej, piętrowej kamienicy, zlokalizowanej w pobliżu ścisłego centrum Bielska-Białej, w Białej Krakowskiej. Rzut beretem od Manufaktury Grossa, Ratusza i ulicy 11 Listopada.
Cena ofertowa: 519 000 zł.
Historia kamienicy: Grunt, na którym wybudowano kamienicę, należał do Folwarku Zipsera. W 1900 roku został zakupiony przez teścia inwestora budowy tejże kamienicy, a ona sama powstała w 1928 roku. Stanisław Schauer był ogrodnikiem, a pierwotnie wokół budynku był spory areał. Dziś z dawnych ogrodów pozostał zaledwie skwer, ale z pięknym starodrzewem, który zapewnia kojący widok na zieleń. Dwa reprezentacyjne wykusze tworzą niesamowity klimat salonu i kuchni. Ja uwielbiam takie miejsca z historią i duszą dawnych czasów. Liczę, że to mieszkanie trafi do równie zapalonego pasjonata kamienic...
A teraz pora na szczegóły:
Rozkład pomieszczeń: Salon, 2 sypialnie, odrębna kuchnia z jadalnią, łazienka, spiżarka, przedpokój, balkon. Mieszkanie ma powierzchnię użytkową 75,73 m2. Przynależy do niego pomieszczenie gospodarcze pod schodami (dodatkowa toaleta i pralnia), dostępne ze wspólnego korytarza, o powierzchni 1,22 m2. Kolejne pomieszczenie magazynowe to dość duża piwnica, o powierzchni 7,27 m2.
Opis mieszkania: Salon i obie sypialnie mają południową ekspozycję. Okna wychodzą na skwer z pięknymi starymi drzewami i mnóstwem zieleni. Salon jest bardzo przestronny, ma niemal 30 m2. Na zdjęciach nie czuć tego tak bardzo, gdyż jest obecnie podzielony szafą na dwie części, ale po jej demontażu przestrzeń się otworzy i cudownie podkreśli wielki wykusz, który jest niewątpliwie największym atutem tego mieszkania (jest zresztą jedynym na tej elewacji). W salonie zmieści się zarówno część wypoczynkowo-telewizyjna jak i duża rodzinna jadalnia - widać to na rzucie z propozycją aranżacji i przebudowy funkcjonalnej mieszkania.
Druga rzecz, która się nasuwa, to otwarcie przedpokoju na balkon, który teraz schowany jest w zakamarkach mieszkania. Wystarczy usunąć z końcówki korytarza zabudowę garderoby i spiżarnię, aby doświetlić przedpokój i ułatwić dostęp do tego dodatkowego "okna na świat". Balkon nie jest duży, ale może być bardzo przyjemnym miejscem do wypicia porannej lu popołudniowej kawy, pośród donic z kwiatami - ma on zachodnią ekspozycję.
Sypialnia rodziców jest obecnie przejściowa, połączona z pokojem dziecięcym, ale nie trzeba wiele zachodu aby zmienić układ na wygodniejszy i bardziej praktyczny - propozycja na rzucie.
Kuchnia jest dużym pomieszczeniem, z drugim pięknym wykuszem. Kilka lat temu przeszła modernizację - jest w niej nowoczesna zabudowa meblowa i nowe sprzęty AGD (płyta gazowa, piekarnik w zabudowie, zmywarka, wolnostojąca lodówko-zamrażarka). Zaaranżowano tu także wygodną jadalnię. Stąd jest przejście do spiżarki i na balkon.
Wiele lat temu gmina organizowała łazienki w mieszkaniach (wcześniej były tylko toalety w korytarzach). W tym mieszkaniu wykonano łazienkę z toaletą, niezbyt szczęśliwie wydzielając część kuchni od strony wykusza. Ale w łatwy sposób można ten układ zmienić, wykorzystując istniejące piony kanalizacyjne i wentylacyjne, i zapewnić dostęp do nowej łazienki z korytarza - propozycja na rzucie.
Stan techniczny: W prezentowanym mieszkaniu zostały wymienione wszystkie okna, drzwi wejściowe i wewnętrzne. Instalacja elektryczna została wymieniona kilkanaście lat temu na miedzianą, przy czym nie posiada aż tylu obwodów co aktualnie wykonywane instalacje. Wymienione zostały także instalacje wod.-kan. i gazowa. Na podłogach w pokojach jest ułożony w jodełkę parkiet, który wystarczy wycyklinować i zaolejować lub polakierować - widoczny jest w salonie, ale znajduje się również pod wykładziną dywanową w sypialniach. W przedpokoju i kuchni - wykładzina PVC, w łazience - płytki ceramiczne. Ogrzewanie miejskie, ciepła woda z 1-funkcyjnego piecyka gazowego znajdującego się w łazience (są plany na przełączenie budynku na ciepłą wodę z sieci miejskiej).
Budynek i otoczenie: Kamienica jest w dobrym stanie technicznym (dach, kominy, fundamenty). Nie zostały jeszcze wykonane wszystkie planowane przez wspólnotę prace, głównie natury estetycznej m.in. malowanie klatki schodowej i głównych drzwi wejściowych - na to zbierane są środki w funduszu celowym. Budynek jest w pełni podpiwniczony, piętrowy, z poddaszem użytkowym (3 kondygnacje nadziemne). Znajduje się w nim 7 mieszkań.
Parkowanie: Do mieszkania przyporządkowane jest jedno miejsce parkingowe przy budynku, na terenie należącym do wspólnoty. Dodatkowo istnieje możliwość parkowania wzdłuż ulicy.
Okolica i komunikacja: W rejonie dominuje zabudowa wielorodzinna (niskie bloki). Doskonała komunikacja z centrum miasta (dziesięć minut spacerem do Ratusza i do C.H. Sfera) i połączenie z drogami wylotowymi z Bielska (na Żywiec, Cieszyn, Katowice, Kraków). Blisko zarówno do lokalnych sklepów (m.in. mały sklepik spożywczy pod samą kamienicą, piekarnia, sklepy i punkty usługowe przy ul. 11 Listopada, CH SFERA) i restauracji, jak i szkoły, przedszkola, przystanku autobusowego czy apteki.
Opłaty: Czynsz do Wspólnoty Mieszkaniowej dla 2 osób ok. 1980 zł/miesiąc (w czynszu: zaliczka na wodę i kanalizację 80zł, opłata za wywóz śmieci 56zł, ogrzewanie miejskie 1150zł, administracja i utrzymanie części wspólnych 368zł, fundusz remontowy 218zł, fundusz celowy 110zł). Dla 3 osób wyższa będzie zaliczka na wodę i śmieci, ok. 2050zł.mc. Dodatkowo płatny prąd i gaz (piecyk gazowy do podgrzewania ciepłej wody i płyta gazowa) wg zużycia.
Jako biuro nieruchomości pobieramy wynagrodzenie w formie prowizji.
Osoba prowadząca: JOANNA KENIG tel. 533 355 184
Fotografia wnętrz: Ryszard Kenig
Stylizacja wnętrz / Home staging: Joanna Kenig
KENIG NIERUCHOMOŚCI, ul. Ogrodowa 9, 43-300 Bielsko-Biała
Opis oferty zawarty na stronie internetowej sporządzany jest na podstawie oględzin nieruchomości oraz informacji uzyskanych od właściciela, może podlegać aktualizacji i nie stanowi oferty określonej w art. 66 i następnych K.C.